Primlight AB:s miljöledningssystem följer naturvårdsverkets miljöledningsguide för statliga myndigheter. Underleverantörer är också skyldiga att följa detta miljöledningssystem vid allt arbete som utförs för Primlight AB.
Miljöledningssystemet motsvarar rekommendationerna för ISO-14001 och är en integrerad del av Primlight AB:s processer för kvalitetssäkring, där både egen personal och externa underleverantörer bidrar till verksamhetens uppfyllnad av miljöpolicyn genom att följa WEB portalens förprogrammerade rutiner för:
Varje huvudprocess har rutiner för uppföljning, förebyggande åtgärder, hantering av fel och andra avvikelser som engagerar alla berörda medarbetare med eskalering av rapportering till företagsledningen vid behov.
En fundamental regel för miljöledningssystemet är att systemet skall stämmas av, anpassas och uppdateras successivt för nya avtal, vilket först kan se efter att nya avtal har tecknats. Vid start av nya avtal så sker också en avstämning med kundens miljöledningssystem, så att vårt arbete stödjer och samverkar med kundens miljöledningssystem.
Primlight AB skall vara med och bidra till en hållbar utveckling för miljön genom att i all vår verksamhet ta miljöhänsyn och hushålla med naturresurser. Verksamheten ska uppfylla tillämpliga miljölagar och föreskrifter. Vi vill i vårt arbete med våra kunder och partners aktivt lyfta fram miljönyttan med våra produkter och tjänster. Vi välkomnar alla initiativ från medarbetare, kunder och partners för att uppnå detta mål.
Primlight AB skall medverka till att begränsa egen, kunders och samarbetspartners negativa miljöpåverkan genom att:
Ledningssystemet för miljö motsvarar rekommendationerna för ISO 140001.
Primlight AB samarbetar med www.el-kretsen.se för återvinning av restprodukter från den dagliga verksamheten. Mer detaljerad information om återvinningssystemet finns på E--kretsens hemsida.
Emballage vid leverans till kund omhändertas i normalfallet omhand genom de rutiner som finns hos kunden för att undvika onödiga transporter. I annat fall ombesörjer tar Primlight AB hand om bortforsling av emballage till lämplig återvinningsanläggning i anslutning till arbetsplatsen.
Elektronik som kunden väljer att kassera kan ibland återanvändas efter säker radering av information med intyg om kunden tillåter detta, vilket kan ge betydande miljöbesparing. Alternativt så kan Primlight AB tillhandahålla återvinning med skrotintyg till kunden, exempelvis genom Elkretsens verksamhet som har ca 20 återvinningsanläggningar i Sverige. Elkretsens processer inkluderar miljövänlig hantering av miljöfarliga ämnen, samt återvinning av vissa ädelmetaller, plaster och glas. Övriga ämnen som inte kan återvinnas förbränns i möjligaste mån så att värmeenergin kan tas tillvara genom fjärrvärme och produktion av elektricitet.
Kontakta Primlight direkt med formuläret nedan.